SPP’nin (Adalet ve Mutabakat Partisi) Yeni Başkanı Usame Zukorliç: Müftünün Emanetlerini Korumakta Son Derece Kararlıyız

0
83

Adalet ve Mutabakat Partisi’nin merkezinde, genişletilmiş parti başkanlık kadrosunun genel toplantısı bugün gerçekleştirildi.

Toplantıda, yegane öneri olarak, oybirliğiyle, merhum akademisyen Müftü Muamer Zukorliç’in oğlu olan Usame Zukorliç, Adalet ve Mutabakat Partisi’nin başkan görevine seçildi.

Düzenlenen toplantının ardından, SPP’nin başkan yardımcısı olan Yahya Fehartoviç (Jahja) parti başkanlığının bu kararını kamuya duyurdu. Katılanlara, partinin yeni başkanı olan Usame Zukorliç da açıklamasında bulundu.

Onun açıklamasının tamamını burada aktarıyoruz:
“Her şeye kadir Olan Tanrının Adıyla. İlk olarak, beni Adalet ve Mutabakat Partisi’nin başkan görevine layık gören herkese teşekkür etmek istiyorum.
Kendime soruyorum, bugün Balkanlar’da ya da Avrupa’da bizden daha zor bir durumda olan kimseler var mı? Karşınızda, Müftü olmayan, fakat eşit olanların birincisi (lideri) ve Müftünün yolunun koruyucu olan Usame Zukorliç bulunmaktadır. Müftünün arkasında, genel olarak sayılarını bile bilmediğimiz vakıflar, kurumlar ve projeler kalmıştır. Bizim üyelerimize ve sempatizanlarımıza bunu açıkça beyan etmek istiyorum. Dert etmeyin. Müftü arkasına kurumları ve, o kurumları yönetecek, güvenilir ve kabiliyetli insanları ve takımları bıraktı. Bizim, merkezi ana yurdumuz Bosna-Hersek’in Saraybosna şehrinde, bir ve tek İslam Cemiyeti’ni (İslam Birliği) istediğimizi ve desteklediğimizi belirtmek istiyorum. Biz, parti olarak, hükümet partisiyle anlaşmaya sahibiz, bu anlaşmanın her maddesine ve başbuğumuzun bize emanet olarak bıraktığı her şeye uyulacağını da belirtiyorum. Müftünün arkasında bir tek Boşnaklar ağlamadı, Sırp milletine mensup olanlar da aglamistir ve onlar da onun ölümüne üzülmüşlerdir. Sancak Balkanların kavşak noktasıdır, bu yüzden de bütün Balkan milletleriyle iyi ilişkilere sahip olmak istiyoruz. Türkiye Cümhüriyeti’nin desteğine sahip olmak istiyoruz. Boşnaklar ve Türkler kardeşlerdir bu sebeple de birbirlerini desteklemeli ve aslı itibariyle birbirlerinin yanında olmaları gerekir. Brüksel ile Vaşington’un desteğine de sahip olmak istiyoruz, çünkü biz burada küçük bir milletiz. Emniyeti, güvenliği ve yaşadığımız bölgeyi sınırların kesmemesini ve gelişmemizin engellenmemesini istiyoruz. Ekonomimizin serbest bir şekilde gelişmesi hedefimizdir. Müftü kendi hayatıyla büyük bir şeyi vakfetmişti. O, altını çizmek ve vurgulamak istediğim, çok önemli bir şey için kendi hayatını vermiştir, o şey de bizim milletimizin birliğidir. Bu yüzden de bizim sesimizi duyan herkese diyorum ki kucağımızı açalım ve hoşgörülü bir şekilde davranalım. Bizim de kucağımız açıktır ve bizi izleyen bütün insanlara elimizi uzatıyoruz. Herkese sarılalım ve herkesin hakkını helal edelim, çünkü bu, tıpkı Müftünün cenazesinde yaptığımız gibi, yan yana durmamızın gerektiği bir zamandır. Bir emeneti üzerimize almamızı ve her insana iletmemizi istiyorum ki bunun da onun (Müftünün) istediği bir şey olduğuna inanıyorum. Hayatımızda iyi ilişkilere sahip olmadığımız insan varsa, onun yanına gidip kendisine elimizi uzatalım, sarılalım, birbirimizin hakkını helal edelim ve onu Müftünün rüyasını gerçekleştirmek üzere, içinde mücadele edeceğimiz Adalet ve Mutabakat Partisi’ne davet edelim.” Usame Zukorliç, SPP – Adalet ve Mutabakat Partisi’nin başkanı olarak ilk açıklamasında bulundu.

 


Sandžak PRESS pratite putem Facebook | Twitter | Android| iPhone

Stavovi iznešeni u ovom tekstu su autorovi i moguće je da isti ne predstavljaju stavove naše redakcije.
Komentari su vlastita mišljenja autora i redakcija zadržava pravo brisanja vulgarnih i uvredljivih komentara.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.