Sırbistan'ın Eski Bakanının İnsan Kaçakçılıktan ve Cinayet İşlemekten Sorumlu Olan Suç Örgütüyle Bağlantısı Ortaya Çıktı

0
470

“Sjeničke novine” haber ajansının yöneticisi Şehit Edin Hamidoviç'e yapılan suikastın sonrasında devlet, Sjenica (Syenitsa) kasabasındaki yasa dışı faaliyetlerin derinliğini yeni anlamaya başlamıştır. Izet Latović'in polis şefi Bojan Trmčić (Boyan Trmçiç) ve kamu savcısı Petko Pucarević'le (Putsareviç) sahip olduğu ilişkisi devlet dairelerinin sarılmasına neden olmuştur. Onların yakın zamanda görevden alınmaları beklenmektedir. Halk da onların yerlerine yozlaşmış olmayan memurların gelmesine ümit eder. Sjenica (Syenitsa) barışçıl bir kasabaydı ta ki 10 yıl boyunca insan kaçakçılığı cezasıyla hapiste yatan Izet Latović'in genelev sahibi olarak Avrupa'dan sınır dışı edilene kadar.

Kendisi, yasal dışı olan Kosova-Sırbistan-İtalya-İspanya-Almanya fuhuş zincirinde yapılan insan kaçakçılık işlerine dahildi. Frankfurt'ta da 100 fahişenin olduğu bir geneleve sahipti. 1990ların sonlarında Sjenica'daki (Syenitsa) bazı kadınlar kandırılıp fuhuş zincirinin içine köle olarak zorla dahil edilmişlerdir. Kasabanın sakinleri bu olay(lar) hakkında, aşağıdaki daha çok söz edeceğimiz Izet Latović'in grubunun kendilerine oluşturduğu tehlikenin yüzünden, konuşmamayı tercih ederler. Bu olayların bir tanesi o kadar korkunçtur ki bugüne kadar anlatılmaya devam etmektedir. Sjenica'ya (Syenitsa) geri gönderildikten sonra, Izet Latovic Sjenica'daki “kriminal şefi” pozisyonunu korumak uğruna, birinin sakat kalacağı, A. ve A. Dacic kardeşlerini öldürme teşebbüsünde bulunur. Olayın sonucunda mahkemenin Latović'i beraat etmesi de polis ve yasa otoritelerin ne seviyede yozlaşmış olduklarının bir göstergesidir.

Polis o kadar beceriksizdi ki kendisi Sırbistan'da, Karadağ'da ve Kosova'da kriminal grupların yardımıyla sürekli olarak saklı kalmayı başardı. Beraat edilme işleminde ise kendisi daha sonra söz edeceğimiz bir siyasetçinin tarafından yardım edilmiştir. Ahlaki ya da insani sınırlamalara sahip olmayan bir kişi olan Izet Latovic kendini korumak uğruna kendi oğlunu bile cinayet yapmak için kurban etmeye hazırdır. Bu şahıs, insani ailesinin karşısında öldüren ve 7 çocuğu yetim yapan bir canidir. Bu şahıs, kadınları kendi memleketlerinden dünya genelindeki fuhuş zincirlerine zorla kaçıran bir insan kaçakçısıdır. Bu şahıs, Sjenica'nın (Syenitsa) baş şerifi olmak istemekteydi, fakat parmakları Adalet ve Mutabakat Partisi'nin tarafından kırılmıştır. Latović da, kendi uçurumuna düşerken işbirlik içinde bulunduğu birçok polisi, hakemi ve siyasetçiyi kendisiyle birlikte çekecektir.” Rasim Ljajić'le (Lyayiç) Olan İlişkisi “Izet Latović (İzet Latoviç) olaydan sonra sakat kalan A. Dacić'i öldürme girişiminde bulunduğu zamanda, hapis cezası tehdidiyle karşı karşıya bulunuyordu.

Kendisi de o zamanda Rasim Ljajić'le (Lyayiç) buluşur ve ondan suç sorumluluğundan kurtulmak için yardım ister. Ljajić (Lyayiç) da kendisine, SDP partisine destek vermek karşılığında, mahkemede beraat edilmesine yardımcı olacağına söz verir. Izet Latović (İzet Latoviç) da bunu kabul eder. İşlemin Latović'in istediği kadar hızlı gitmemesi, 2014-2018 zaman diliminde aralarındaki ilişkilerin soğumasına neden oldu. SDA partisinden SDP'ye geçen Asim Aki Hodžić'in (Hociç) etkisiyle, Izet Latović (İzet Latoviç) SDP'de tekrar aktif olmaya başlar. Fakat, Rasim Ljajić'e (Lyayiç) fazla güven(e)mediği için, ondan meclis üyelerinin çoğunun kendisinin seçtiği insanlar olmasını ister. Rasim Ljajić (Lyayiç) da bu isteği kabul eder. Ljajić'in o zamanda kontrolünü tamamen kaybettiği Sjenica'daki oylara ihtiyacı vardı. SDP meclis üyelerinin arasında Izet Latović'in (İzet Latoviç) kızı Adelisa Latović da bulunur. Dženita Papić (Cenita Papiç), Dinel Eminović, Murat Bihorac (Bihorats) ve Zerina Đakovac (Dyakovats) isimli meclis üyeleri da Izet Latović'in etkisindelerdir. Nermin Kamberović ile Ziyah (Ziyah) Spahović isimli mecli üyeleri de daha az oranda olsa da, en çok Izet Latović'in etkisindelerdir.

Böylelikle, SDP'nin Sjenica'daki (Syenitsa) kolu tamamen Izet Latović'in etkisi altında bulunmaktadır. 2020 yılındaki seçimlerde de Izet Latović ve Asim Aki Hodžić'in (Hociç) Sjenica (Syenitsa) ve Pešter'deki (Peşter) insanları tehditlerle Rasim Ljajić'e oy vermeye zorladıkları kaydedilmektedir. Fakat, Izet Latović Edin Hamidović'in öldürülmesine emir verdiğinde, Rasim Ljajić (Lyayiç) “Kurir” haber ajansına yaptığı açıklamasında, siyasetle ilgisi olmayan kişisel çatışmanın söz konusu olduğunu belirterek, kendisini alçak sesle Izet Latović'ten uzaklaştırmaya çalıştı.

Rasim Ljajić'in insan kaçakçısı ve katil olan Izet Latović'le birlikte olduğu onlarca fotoğraf Sancak'ın tamamının tarafından görülmüş olabilmesine rağmen, Rasim'in onunla sahip sahip olduğu ilişkilerini tamamen kestiği söylenmektedir.

Izet Latović de Rasim Ljajić'in (Lyayiç) kendi hedeflerini gerçekleştirmek uğruna kullanıp attığı suçluların bir tanesidir.”


Sandžak PRESS pratite putem Facebook | Twitter | Android| iPhone

Stavovi iznešeni u ovom tekstu su autorovi i moguće je da isti ne predstavljaju stavove naše redakcije.
Komentari su vlastita mišljenja autora i redakcija zadržava pravo brisanja vulgarnih i uvredljivih komentara.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.