Sancak'ta Siyasi Suikast Için Cenaze Töreni Düzenlendi

0
206
Kendi ailesininin gözlerinin önünde alçakça öldürülen gazeteci ve sivil aktivist olan Edin Hamidoviç'e Syenitsa'nın meydanında Cenaze namazı kılndı. Cenaze namazına katılan olağan dışı insan sayısı, hakikatın alternatifi olmadığının göstergesi olmuştur.
Sjenica (Syenitsa) meclisinin baş İmamı olan Berin ef. Ljajić (Lyayiç) yaptığı konuşmasında, hayırlı insanların hiçbir zaman ölmediklerini ve hayırlı kimselerin kalplerinde ve dualarında yaşamaya devam ettiklerini ifade etmiştir. “O bizim önderimizdir, ve onun cenazesinin ilk saflarında diğer önderlerimizin de bulunması makul bir şeydir”, Berin ef. Ljajić açıklamasında bulundu.
Akademisyen Muamer ef. Zukorliç da Sjenica'nın artık en şerefli bayrak olan şehit bayrağına sahip olduğunu belirterek katılımcılara konuşma yapmıştir. “Sjenica bugünden itibaren şehit – Edin Hamidoviç'in ailesi – isimli bayrağına sahiptir. Sjenica'ya bu şeref Cenabı Hakktan verildi. Bir topluluğun da nail olabileceği en büyük şeref budur. Fakat bu, taşıması zor olan bir şereftir ve o bayrağı kaldırmak zordur. Bugün ve bugünden itibaren Sjenica bu şerefe nail olup olmadığını gösterecek imtihana tabi tutulmaya başladı. Bugünden itibaren hiçbir şey aynı olmayacaktır. Onun yedi çocuğu ve hanımı sanki topluca cennetten gelmişlerdir. Hayatımda onun Zehra isimli kız çocuğundan daha haysiyetli bir çocuğu görmedim. Bana dedi ki: ,,Babama doktor olacağıma söz verdim”. Onun küçük yaştaki oğlu da “Benim babam başardı” diyor. Onlar benim için tam da ilham kaynağı oldular, çünkü o para, ya da onun gibi önemsiz şeyler uğruna canını vermemiştir. O en kötü insan türünün kendisini susturmak suretiyle aşağılamasına izin vermeyerek Tanrının yolunda hayatını feda etmiştir. Bu yüzden de, bugünkü gün da Sjenica'nın Edin Hamidoviç'in ailesinin örneğini alıp almayacağına karar vereceği gündür. Kendi hayatının tamamını yetimlerin karnını doyurmakla harcadı, fakat hiçbir zaman da kendi hayatını şehadetle bitireceğini ve çocuklarının yetim kalacaklarını düşünemiyordu. Bilin ki bugün bir tek o başarılı olmuştur. Kardeşlerim, gurur duyun, çünkü bu şehadetle birlikte kimin ne için mücadele ettiği besbelli olmuştur. Bir tarafta salih bir aile bulunur, öbür tarafta da kriminal, cinayet ve kaçakçılık. Bu yüzden de bu milletin (bu konuda) karar vermesi gerekir” akademisyen Zukorliç ifadesinde bulundu. Açıklamasının devamında, akademisyen Zukorliç, önderlik ettiği hareketi durduracak dünyevi bir gücün bulunmadığını ifade etti. “Dünyanın en kötü insan türüne diz çökmeyeceğimize söz verdik. Dün akşam onun altın çocuklarını ve bu sabah onun nurlu şehit yüzünü gördükten sonra, bizi bu mücadeleden geri çevirecek bir güç bulunmaz.” akademisyen Zukorliç açıklamasına son verdi.
Cenaze namazı, İslami Cemiyeti Meşihatı'nın başkanı olan dr. Mevlud Dudiç'in tarafından kaldırıldı. Namazı kıldırdıktan sonra toplanan insanlara konuşmasını yapmıştır. “Bu saniyede kendisinin en mutlu olduğuna inanıyorum, çünkü cuma gününden önce ruhunu Allaha teslim etmiştir ve bu kadar insan da onun şehit olduğuna şahitlik yapmaktadır. Hayatını iyiliği emretmekle ve kötülükten sakındırmakla geçirmiştir. Kendisinin de yer almadığı hayırlı bir faaliyetimiz olmamıştır. Habil aleyhisselam gibiydi. Habil ile kabil birlikte yaşıyorlardı, fakat Kabil Habil'in yaptığının tersini yapıyordu – iyilikten sakındıriıp, kötülüğü emrediyordu.” Müftü dr. Dudiç açıklamasında bulundu. “Ümitli olun. Allaha, kadere, Allahın belirlediği kadar yaşayacağımıza inanıyoruz. Şeref ve şeref uğruna mücadele etmek mukaddesatımızdır. Mümin olan bir kimse her zaman kazançlıdır. İyiliği emreder ve kötülükten sakındırır. Habil'in de Kabile dediği gibi: “Sen bana elini uzatırsan, ben sana elimi uzatmam”. Ey Rabbimiz, bu şehit cümlemizi Bağışlamana vesile olsun” Müftü dr. Dudiç ifadesinde bulundu.
Cenaze namazı tamamlandıktan sonra, toplanan insanlar tabutun defnedildiği “Krće” köyüne geçmişlerdir.

Sandžak PRESS pratite putem Facebook | Twitter | Android| iPhone

Stavovi iznešeni u ovom tekstu su autorovi i moguće je da isti ne predstavljaju stavove naše redakcije.
Komentari su vlastita mišljenja autora i redakcija zadržava pravo brisanja vulgarnih i uvredljivih komentara.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.