Sırbistan’daki İslam Cemaatinin (Islamska Zajednica u Srbiji – Meşihat) ve Boşnakların bölünme teşebbüsünü şiddetle kınıyoruz

0

2007 yılından beri bir “paracemaat” (paravjerska tvorevina) grup, Belgrad ve dış güçlerin desteğiyle birlikte Sancaklı Boşnakları bölmeye çalışmaktadır. 2020 yılına geldiğimizde bu saldırılar önceki dönemlere göre şiddetini arttırarak devam etmektedir. Bu “paracemaat” grup, Novi Pazar’da bir “İslam Merkezi’’ binası inşa edecekleri bahanesiyle kendi arazilerinin hemen yanında İslam Cemaatine ait olan arazinin bir kısmını işgal etme teşebbüsünde bulunmuşlardır. İslam cemaatinden herhangi bir izin alınmaksızın gerçekleştirilen bu eylem ile alenen mülkiyet hakkını çiğner bir adım atmışlardır. Ayrıca belediyeden de inşaat izni alınmadığını da belirtmek gerekmektedir.

Boşnakların çoğunluğu tarafından destek gören Sırbistan’daki İslam Cemaati (Meşihat) kendi arazisini korumak için görevlilerini araziye gönderirken cemaati destekleyen birkaç kişinin de bölgeye gittiği görülmüştür. Sırbistan’daki İslam Cemaatinin destekçileri ve görevlileri herhangi bir sorun yaratmadan, olası bir çatışmayı engellemek ve araziyi korumak adına cemaate ait olan işgal edilmiş araziyi çitle çevirmişlerdir.

Sırbistan’daki İslam Cemaatinin kendi arazisini korumak adına attığı bu adım sonrasında Belgrad’daki birçok medya organı olaya ilişkin provokatif yazılar yazarak cemaati destekleyen insanları radikal olarak göstermeye çalışmıştır.

Fakat gerçekte durum şöyledir: Sarı çizgi ile işaretlenen bölgeSırbistan İslam Cemaatine ait olan araziyken (tapu numarası 2454/1), kırmızı çizgi işaretlenen bölge bu “paracemat” grubuna ait olan bir bölgedir (tapu numarası 2454/2). Kırmızı noktalarla işaretlenen bölge ise bu “paracemat” grubun el koymaya çalıştığı bölgedir.

Sancak’taki Boşnaklar arasında önemli bir kurum olan Sırbistan’daki İslam Cemaati, bütün baskılara rağmen zaman geçtikçe güçlenmiş ve orada yaşayan Müslümanların hizmetinde olan arazilerini korumayı başarmıştır.

Biz Sancaklı Boşnaklar kurumumuzu korumak uğruna hayatımızı feda etmeye hazırız. Çünkü başka vatanımız yok, gideceğimiz yer de yok. Sancaklıların birliği parçalanmaz bir bütündür. Bu böyle de devam edecek! Bu birliği parçalamaya, bölmeye ve haklarımızı çiğnemeye kimsenin gücü yetemeyecek!

Haris MURIC


Sandžak PRESS pratite putem Facebook | Twitter | Android| iPhone

Stavovi iznešeni u ovom tekstu su autorovi i moguće je da isti ne predstavljaju stavove naše redakcije.
Komentari su vlastita mišljenja autora i redakcija zadržava pravo brisanja vulgarnih i uvredljivih komentara.

OSTAVITI ODGOVOR

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.