Sancak Tarihinde Görülmemiş Cenaze Merasimi. Binlerce Kişi Müftü Akademisyen Muamer Zukorliç’i Son Yolculuğuna Uğurladı

0
153

Novi Pazar’ın Gazi İsa-beg meydanında, Millet Meclisi’nin başkan yardımcısına, milletvekiline, Adalet ve Mutabakat Partisi’nin liderine, Müftü akademisyen Muamer Zukorliç’e cenaze namazı kılındı.

Kendisini son yolculuğuna uğurlamak için, aralarında Bosna-Hersek İslami Cemiyeti’nin (İslan Birliği’nin) eski Reisul-ulema’si dr. Mustafa Tseriç (Cerić) ile bugünkü Reisul-ulema’sı dr. Husein Kavazoviç de bulunduğu on binlerce kişi, bu şahsiyetin önemine delalet eder.

Milletvekili olan dr. Yahya Fehratoviç (Jahja) Müftü Zukorliç’in hayatının sonuna kadar taşıdığı davanın devam ettirilmesi üzerimize düştüğünü ifade ederek kalabalığa seslendi.
“Bugün, burada, Novi Pazar’ın Gazi İsa-beg meydanında, geçici olarak, başbuğumuzla, liderimizle, hocamızla, milletimizin babasıyla vedalaşıyoruz. Dün akşam, ağaya müftünün babası olma şerefine sahip olduğunu söyledim. Müftü ise, hepimize baba idi. Emanetimize birçok şeyi bıraktı. Yolumuzun güzergahını çizdi. Kendi örneği ile bu Boşnak milletinin, şerefi ve gururu ile, Allah inancıyla, nereye gitmesi gerektiğini belirtti.” Açıklamasında bulundu.

Meşihat’ın başkanı Müftü dr. Mevlud Dudiç de, 100 senede ancak bir kere bunun gibi insanlar doğduğunu ve bu tür insanların değişimleri getirdiklerini ifade ederek, törene katılan insanlara konuşma yapmıştır.

“Değerli kardeşlerim, bu şekilde anlaşmış olmamamıza rağmen, Müftü kardeşimi için bugün burada konuşma yapma şerefi bana düştü. Bunun farklı olacağı kanaatindeydim, fakat kendisi de bana kimin ne zaman öleceği ancak ve ancak Allah’ın c.c. tarafından bilindiğini sürekli söylemekteydi. Bugün, kendi tarihimizin ikinci gazisine, Boşnak tarihinin üçüncü gazisine, yani Gazi İsa-Bey ve Gazi Hüsrev-Bey’den sonra, Gazi Muamer-Bey’e cenaze namazı kılmak için burada toplandık. Bu, hepimize ağır gelmektedir, fakat, maalesef, bana en ağır olacaktır.” Açıklamasında bulundu.

Bosna-Hersek İslam Cemiyeti’nin (İslam Birliği’nin) eski Reisu-l-ulema’sı olan Mustafa Tseriç (Cerić) de yaptığı konuşmasında, Müftü Zukorliç’in şahsiyeti ve eseri daima kalplerimizde kalmaya devam edeceğini belirtti.

“Bugün, bütün Boşnaklar için hüzünlü bir gündür. Babamızı, oğlumuzu, kardeşimizi, dostumuzu, şanlı Müftümüzü Ahiret yolculuğuna uğurlamaktayız. Böyle bir insanla vedalaşmak kolay değildir. Sancak’ta, Bosna-Hersek’te ve okyanusun ötesinde bulunan bütün kardeşlerime Ebu Bekir’in Peygamberimizin, sallallahu aleyhi ve sellem, cenazesinde söylediği sözleri hatırlatmak istiyorum: “Kim Muhammed’e tapıyor ise bilsin ki, Muhammed -aleyhissalâtü vesselâm- vefât etmiştir! Kim de Allâh’a ibâdet ediyorsa, hiç şüphesiz Allâh Hayy’dır, ölümsüzdür”.

“Onun hedefi de zaten bize şerefiyle, cesaretle, dik durarak ve tereddütsüz yürümeyi öğretmekti. O Muamer’di. Kendi dostunu da, düşmanını da, kendi heybetiyle, kendisine saygı duymaya mecbur bıraktı. Bu da kendisinden öğrenebileceğimiz bir değerdir ve adeta bir ekoldur. Sancak Boşnakları’na şeriflerini geri kazandıran Muamer’i unutmayacağız.” Kavazoviç ifadesinde bulundu ve şu şekilde de devam etti:

“O, her zaman “bu bizim toprağımızdır, Sırbistan bizim ülkemizdir, bu yüzden de bize de saygı duyulacak, bizim de şerefimiz olacak, biz de dik duracağız.” derdi. O bu dünyadan gitmiş olabilir, fakat onun izinden gitmeye devam ettiğimiz sürece, bizimle birlikte yaşamaya devam edecektir.

Bizim hayatlarımıza zor zamanlar olur, hepimiz Adem aleyhisselam’ın oğullarıyız, kendisi de hata yapmış ilk insandır. Bu yüzden de size, kendisine (Muamer’e) hakkımızı helal edecek miyiz diye soruyorum?” Kavazoviç ifadesinde bulundu.

Kalabalığın tamamı da üç kere helal olsun dedi.

“Allah kendisini cennetine alsın, ailesine de bu imtihanı kolaylaştırsın.” Kavazoviç konuşmasına son verdi.

Cenaze Tutin’in yanındaki Orlye (Orlje) köyünde defnedildi. Ailesi de zikredilen köydeki evinde ziyaret edilebilir.

 


Sandžak PRESS pratite putem Facebook | Twitter | Android| iPhone

Stavovi iznešeni u ovom tekstu su autorovi i moguće je da isti ne predstavljaju stavove naše redakcije.
Komentari su vlastita mišljenja autora i redakcija zadržava pravo brisanja vulgarnih i uvredljivih komentara.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.