RTS'ye Konuşan Zukorliç: Köklü Değişimlerle Sancak'ın Refah Seviyesini Yükseltmeyi Hedefliyoruz

0
180

RTS televizyonun sabah programında yapılan partiler arası diyaloğunda Adalet ve Mutabakat Partisi'nin lideri Usame Zukorliç, seçim programını açıkladı.

“Müftü'nün emaneti – Adalet ve Mutabakat Partisi” listesinin taşıyıcısı Usame Zukorliç, babası merhum müftü Muamer Zukorliç, Sırbistan'da geçmişte benzeri bulunmayan bir siyaseti ortaya çıkardı.

“Siyasetçilerin çoğu ya-ya da, ya benim-ya senin şeklinde siyaseti sürdürmeye çalışır, bununla birlikte sadece kendi programını dikkate alır ve diğer tarafla uzlaşmayı kesinlikle hedeflenmez. Müftü ise, karşı tarafların çıkarlarının da dikkate alınacağı ve-ve siyasetini getirmeye çalıştı.” Usame Zukorliç açıklamasında bulundu.

Adalet ve Mutabakat Partisi'nin adaleti ve mutabakatı – uzlaşmayı, barışmayı savunduğuna da dikkat çekti. İfadesine göre, bu barışma da hem toplulukların kendi içinde de, hem de diğer topluluklarla olmalıdır.

“Fakat, bizim için adalet, mutabakattan yani barışmadan evladır. Merhum Müftü, partiye bu ismi vermekle beraber, Sırbistan'da göstereceğiniz faaliyetlerin ilkesini belirlemiş oldu.” Usame Zukorliç vurguladı.

Açıklamasının devamında da, Vojvodina Macarlar Birliği ile Adalet ve Mutabakat Partisi'nin arasında birçok benzerliğin bulunduğuna da işaret etti.

“Boşnakların lideri olmaya çalışıyoruz, fakat, hedefimiz sadece boşnakların lideri olmak değildir. Sırbistan'da bulunan ve Adalet ve Mutabakat Partisini Sırbistan'daki ulusların problemlerini çözmekte lider olarak gören diğer uluslardan olan insanları da hedefliyoruz. Bu yüzden de partimizin üyeleri sadece Boşnaklardan değil, diğer uluslardan da oluşmaktadır” Usame Zukorliç açıklamasında bulundu.

Açıklamasının devamında da “azınlıklar” terimini kullanmaktan hoşlanmadığını, fakat Sırbistan anayasasının ve kanunlarının tanımlarındaki terimlerine saygı duyduğunu belirtti.

Sırbistan'da marjinalleştirilmiş bir azınlık değil, hakim ulusla eşit ve tüm haklara sahip vatandaşlar olduğumuzun kanaatindeyim. Gelecekte büyük işleri yapmayı hedefliyoruz. İlk olarak da Balkanlarda oldukça fakir bir bölge olan Sancak için.” Usame Zukorliç dikkat çekti.

Büyük altyapı projelerinin Sancak'a henüz gelmediklerini, bu yüzden de Sırp Terakki Partisi ile kurulan koalisyonda Sancak için en mühim ve hayati öneme sahip olan projeler ele alındı.

“Sancak oldukça fakir bir bölgedir. Onyıllardır büyük altyapı projeleri bu bölgeye kasten getirilmemektedir. Adalet ve Mutabakat Partisi olarak, bölgedeki hayat standartlarının artmasını sağlayacak uzun vadeli ve köklü değişimleri getirmek için elimizden geleni yapacağız. Anlaşmada en önemli projeler ele alındı. Sırbistan'ın çoğunda halledilmiş olan otoban, gaz boru hattı, demiryolu ve havalimanı gibi temel ihtiyaçlar Sancak'ta halen hayal gibi görülmekte.” Zukorliç dikkat çekti.

Zukorliç da, Sancak bölgesinin yerel yönetimlerin daha yüksek otonomiye sahip olmalarını da hedeflediğini ifade etti.

— Sırbistan'ın ademi merkeziyetçilik şeklinde yönetilmesini savunuyoruz. Bunun da devletin çıkarlarına uygun birşey olduğunu düşünüyoruz. Aynı şekilde, bunun bölgeler arası ilişkileri ve özellikle Sırbistan-Karadağ ilişkilerini ileriye götürecek birsey olduğunu savunuyoruz. Bunların gerçekleşmesi de, Sırbistan ve Karadağ'ın AB'ye dahil olmalarından sonra daha kolay olacaktır, çünkü bizim savunduğumuz şey orada halihazırda bulunmaktadır. Bu da herşeyden önce, ihmal edilmiş bir bölge olan Sancak'ın gelişmesini sağlayacak bir ekonomik projesidir.


Sandžak PRESS pratite putem Facebook | Twitter | Android| iPhone

Stavovi iznešeni u ovom tekstu su autorovi i moguće je da isti ne predstavljaju stavove naše redakcije.
Komentari su vlastita mišljenja autora i redakcija zadržava pravo brisanja vulgarnih i uvredljivih komentara.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.