Plyevlya’dan (Pljevlja) Dramatik Uyarı: İşe Alımında Faşist ve İslam-Karşıtı İdeolojileri Yayanlara Öncelik Verilmekte

0
91

“Husein paša – Pljevlja” isimli sivil toplum kuruluşunun başkanı olan Daniyal Gelyiç, Antena M portalında paylaşılan açıklamasında, kasabada parti bağlantılı istihdamın yaygınlaştığı ve müslüman kimselere iş fırsatı verilmediği ifade edildi.

Açıklamasında, Boşnak milli kültürünün korunmasıyla ile İslami temeller çerçevesinde maneviyatın bilinçlendirilmesiyle uğraşan bir STK olarak, gelecekteki çalışmalar için endişeli oldukları belirtildi. Bunun sebebi de, şehirde bulunan bazı siyasi aktörlerin bu konularda bilinçlendirilecek kesiminin şehirde kalmaması için elinden geleni yaptığı ifade edildi.

“Bir insanın, belli bir yerde, varoluşunun temelinde iktisadi ve can güvenliği yatmaktadır. Müslümanların can güvenliğine, siyasi kargaşalarla zarar verilmektedir. Ne yazık ki son yıllarda bu tür kargaşaların sayısı artmaktadır.

Aynı zamanda, genç müslümanların ülkeyi terk etmeye ve gelişmiş ülkelere, iş bulmak için, göç etmeye mecbur bırakmak için, şehri tek millet ve tek din şehri haline getirmek isteyen organların tarafından sistematik olarak uygulanan, müslümanları iktisadi açıdan güvensiz duruma bırakma kampanyası da son derece dert vericidir…

Müslümanlara iktisadi güvensizliği oluşturma kampanyasının en iyi örneği de, İslam karşıtı müdürlerin atandığı firmalarda, yalnızca müslüman olmayanların istihdam edilmesidir. Örnek olarak, müslüman kimselere Kömur Madeninde iş bulma girişiminde bile bulunmamaları ve iş anlaşmasına sahip olanların da iş anlaşmaları uzatılmayacağı açıkça beyan edilmekte durulmadı. Bundan ziyade, görevden alımını bekleyen işçilerden edindiğimiz bilgilere göre, HER GÜN, KURALLARA UYULMADAN VE MULAKAT OLMAKSIZIN, SADECE MÜSLÜMAN OLMAYANLAR İŞE ALINMAKTADIR. Bununla birlikte, müslüman karşıtı ve faşist ideolojileri benimseyenlere öncelik verilmektedir!”, Gelyiç ifadesinde bulundu.

Kendisi de, yaptığı açıklamada, Savcılığın bu açıklamaları dikkate alacağını ümit etmektedir.

“…kimin neye dayanarak, ve özellikle kimin direktifi doğrultusunda, Kömür Madeninde, ve Plyevlye’deki (Pljevlje) diğer firmalarda, iş anlaşmasını yaptırdığı araştırılmalıdır, çünkü bu şekilde sadece İşe alımıyla ilgili kanunlar değil, Karadağ’ın anayasası da ihlal edilmektedir.”


Sandžak PRESS pratite putem Facebook | Twitter | Android| iPhone

Stavovi iznešeni u ovom tekstu su autorovi i moguće je da isti ne predstavljaju stavove naše redakcije.
Komentari su vlastita mišljenja autora i redakcija zadržava pravo brisanja vulgarnih i uvredljivih komentara.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.