Novi Pazar’da Camii Sayısı Nedir?

0
260

Rasim Ljajić’in yönetimindeki SDP’nin (Sosyal Demokratik Lartisi) tertip ettiği Merkezi günlük ile şehri ziyaret eden Senad Hadžifejzović, organizatörlerden Novi Pazar’daki camii sayısını günler boyunca öğrenemediğini ifade etmiştir.

SANA ajansı, Sırbistan’daki İslam Cemiyeti’nin tarafından Novi Pazar’daki camii sayısına dair gayriresmi bir şekilde veri edinmiştir. Novi Pazar’da, tam olarak, 52’si İslam Cemiyeti’ne bağlı olup, 66 camii bulunmaktadır.

İsimleri şu şekildedir: Altun Alem Camisi, Arap Camisi, Korac Camisi, Lejlek Cemisi, Melay Camisi, Sinan Bey Camisi, Svojborska  Camisi, Hajrudic Parić Camisi, Hadzi Kadina Camisi, Vražegrmci Camisi, ČalapvVerdi Camisi, Kolerina Camisi, Banja’daki Camisi, Pobrdje Camisi, Selakovac’taki iki Camisi, Hanefi Camisi Lug, Barakovce Camisi, Paralovo Camisi, Dohoviće Camisi, Raičinoviće Camisi, Ivanča Camisi, Hadži Mehova Camisi, Elme Camisi, Šutenovačka Camisi, Dzinan Camisi, GAZILAR Islamski Centar, Hadzi Šućova i Hadži Emirina Camisi, Berat Camisi, Hadzet Nikšić Camisi, Ferhadija Camisi, Gornji Šutenovac Camisi, Hadzi Šemsova Dzamija u Osoja , Pljevljani Camisi, Nova Dzamija Brdjani, Dzurji Camisi, Nur Camisi, Zaguljača Camisi, Lukarsko Gosevo Camisi, Krusevo Camisi, Kruşevats Köprüsu Camisi, Kozije Camisi, Ćeremedzinica Camisi, Varevo Camisi, Mirac Yeni Camisi, Mursko Brdo Camisi, Roginje Camisi ve Banovica Camisi.

Mur Belediyesinde bulunan Şehid Abdulaziz Camisi, 1999 yılında Sulejman Ugljanin’in yönetimindeki SDA Sancak tarafından tek İslam Cemiyeti’nden alındı ve “bağımsız” olarak ilan edildi.  2007 yılında, aralarında Bor, Stanbol ve Hadzi Šefkova (Haci Şefkova) cemilerin bulunduğu 10 tane camii SDA Sancak tarafından tek İslam Cemiyeti’nden koparılıp Belgrad merkezli Yusufspahiç ailesinin kontrölünde bulunan paramiliter grubuna teslim edildi. O zamanda 20 tane camii İslam Cemiyeti’nin sisteminde kaldı. O zamandan itibaren, İslam Cemiyeti 31 tane yeni camiyi inşa etmiştir, aynı zaman zarfında SDA ve Dini Kuruluş tek bir camiyi inşa etmemişlerdir.

Novi Pazar’ın bölgesinde buluman camiler – kırmızı: İşgal Altındaki Camiler   İslam Cemiyeti’ne yapılan saldırı, SDA Sancak partisinin Novi Pazar üzerindeki kontrölünün kaybetmesine yol açtı. O zamanda İslam Cemiyetini açıkça destekleyen Rasim Ljajić, bu durumdan yararlanmıştır.

Şehirdeki camiler – siyah: komünizm devrinde yıkılan camiler 2010 yılından sonraki devrinde, Rasim Ljajić’in yönetimindeki SDP, Sulejman Ugljanin’in fikrine benzeyen yeni bir İslami kuruluşu oluşturmaya çalıştı. Bunun çerçevesinde, Sebečevo’da (hoca Selmo Duljević), Bijele Vode’de ve Buč’ta bulunan cematlerin hoca Zijad Ademović’in (Ziyad Ademoviç) önderliğinde İslam Cemiyeti’nden ayrılmalarını teşvik etmiştir. Aynen öyle, Mahale’de Şantiç kardeşlerin tarafından yeni inşa edilen Miradž Camisi’nin İslam Cemiyeti’ne kaydedilmemesini sağlamıştır. Bu şekilde, zikredilen zatlar Rasim Ljajić’in desteğiyle zekatı ve vitri özel olarak toplamaktadırlar. Buna benzeyen bir girişim geçmişte de Pobrdje , Barakovac ve Varevo Camilerinde de denenmişti, fakat onurlu insanların sayesinde, SDP’nin bu girişimi engellenmiştir ve camilerin yasal ve meşru olan tek İslam Cemiyeti’ne kaydedilmeleri sağlanmıştır.

Sırbistan’daki İslam Cemiyeti – Bosna Hersek Riyaseti: 52 tane camii  Yasal Dışı Dini Kuruluş – SDA Sancak: 10 tane camii  Bağımsız Camiler – Novi Pazar’daki SDP yönetimi: 4 tane camii  Toplam: 66 tane camii   Bu listeye, İslam Cemiyeti’nin yeniden inşa etme projesine başladığı, komünizm devrinde yıkılan camileri eklemek gerekir: -Kültür Merkezi’nin Yakınında Eyub Bey Camisi -Şehir ısıtma tesisinin sitesinde bulunan Kolo Camisi -Pariće’deki Sofie Memi Camisi – Hapishanenin yakınında bulunan Devlet Hatun Camisi  İslam Cemiyeti, Musala bağşına ait olan, Hastane çayırlarında Avrupa’nın en büyük İslam Merkezi inşa etmeyi planlamaktadır.


Sandžak PRESS pratite putem Facebook | Twitter | Android| iPhone

Stavovi iznešeni u ovom tekstu su autorovi i moguće je da isti ne predstavljaju stavove naše redakcije.
Komentari su vlastita mišljenja autora i redakcija zadržava pravo brisanja vulgarnih i uvredljivih komentara.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.