Gazi İsa Beg Medresesi 509. Kuşağını Uğurladı

0
43

Gazi İsa Beg Medresesi, 509. kuşağını törenle uğurladı. Medresenin kompleksinde düzenlenen törene, Novi Pazar’da, Rozaje’de (Rojaye), Presevo’da (Preşevo) eğitimlerini tamamlayan 101 öğrenciyi uğurlamak için Meşihatın başkanı olan müftü dr. Mevlud Dudiç’in önderliğinde İslam Cemiyetinin üst düzey temsilcileri, Sırbistan Cumhuriyeti Meclis Başkan Yardımcısı Akademisyen Muamer Zukorliç, Sancak Müftüsü ve Medresenin Yönetim kurulu Başkanı Abdurahman Kuyeviç, Novi Pazar Uluslararası Üniversitesi’nin Rektörü prof. dr. Suad Beçiroviç, İslami İlimler Fakültesi’nin Dekanı dr. Enver Gitsiç, Karadağ Adalet ve Mutabakat Partisi’nin temsilcileri, Novi Sad ve Preşeva Müftüleri katılmışlardır.

Medrese, geleceğin ulemasını, istikbalde bekleyen sorunlarla baş edebilecek topluluğun önderlerini uğurlamaktadır.

Mezunların ve velilerinin isimlari okunarak öğrenci kuşağının tanıtımı yapıldı.

Medresenin Yönetiim Kurulunun başkanı, hfz. Abdurahman Kuyeviç yaptığı konuşmasında Medrese kelimesinin söylendiğinde sadece arapçadaki okul anlamını düşünmenin yanlış olduğunu ve Balkanlı müslümanlarda çok daha derin anlamı taşıdığını ifade etti.

– Medrese, insana önem veren ve Kerim olan Yaratıcının adıyla butün faydalı ilimleri öğreten ve araştıran bir kurumdur. İslami kimliğimizin ayrılmaz bir parçası olduğu için bölgedeki müslümanlarda muazzam sevgiye ve desteğe sahiptir. Şerefli ve samimi müslümanlar Medreseyi kalplerinde taşırlar ve onun başarılarına sevinirler. İşte bu tören de herşeyin başladığı yerde düzenlenmektedir. Buralarda hayrırlı olan neredeyse her faaliyet, özünde Medrese kaynaklıdır. Bu yüzden de, Medresenin liderleri yetiştiren bir kurum olarak kalması için elimizden geleni yapacağız. Kapasiteleri artırmaya karaar verdik ve yakın zamanda bu mekanda yeni binanın yapımına başlanacak. Kız Medresesinin yeni binası Novi Pazar’ın eski kısmında yapılacak. Emeğimizin sonuçlarını size bu şekilde gösteriyoruz ve umarız ki öğrencilerimiz güçlendirdikleri karakterlerini gelecekte de koruyacaklar, Medresenin Yönetim Kurulu Başkanı açıklamasında bulundu.

Millet Meclisi’nin Başkan Yardımcısı akademisyen Muamer Zukorliç, çok uzun geçmişte kalmayan ve içlerinde İslami Cemiyeti farklı şekillerde savunduğumuz olayları hatırlattı.

– Bugün, kim bilir kaçıncı kez mezunları uğurlamanın sevincini paylaşmak için burada toplandık. Son 28 yılda düzenlenen her mezuniyet töreninde katıldığımı düşünüyorum. Yeni bilgiler paylaşmak zordur, fakat bu olayın verdiği sevin yeni ilhamın kaynağıdır. Bu Medrese’nin Balkanlı müslümanlarda temsil ettiği anlamının yanı sıra, hedefimiz onu topluluğun en zeki ve e becerikli çocuklarını göndereceği bir kuruma dönüştürmek. Bu, sadece Medrese’nin görevi değildir. Bilakis, bu İslami Cemiyeti’nin tamamından ta velilere kadar uzanan bir görevdir. İkinci mesajım da muderislerin hedefi olması gereken şeydir. Medrese’yi (komünizmden sonra) yeniden açtığımız zaman, o tek başında bir meydan okumaydı. 30 yıl sonra ise, artık teknik nitellikte bir problemimiz yoktur, ve artık onun misyonunu; hedefi Kur’ani Kerim’in misyonu olacak en iyi talebeleri yetiştirmektir. En iyilerin misyonu, dünyayı değiştirecek mezunları yetiştirmektır. Sadece o tür bilinçle ihtiyaç olan şey karşılanabilir, aksi taktirde oyunun yapıldığı meydanda değilsininiz çünkü sadece en yüksek hedeflere sahip olmakla birşeyi yapabiliriz. Bu da, öğretmenlerin, öğrencilerin, velilerin ve alimlerin görevidir. Dünyayı değiştirmek isteyen bir kimse olarak yetişmek tek başında en büyük zaferdir. Mücadelenin tadını bir kez hissettiğinizde, artık her an ve hatta yorgunluğu ve ümitsizliği hissettiğiniz anlar bile, Tanrının yolunda olmanın mutluluğuna dönüşür. Bunu başardığınız aman, sizi bu yoldan çevirecek bir zorbalık yoktur. İstikbal sizsiniz! Hayat ucuz değil ki onu ucuz yaşayabilelim! Bizim ve sizin göreviniz ondan çok daha yükseklerdedir! Eğer Kur’ani Kerim’i ve Peygamberimizin sünnetini ellerinizde taşımakla şereflendiyseniz, başarıya erişmeme gibi bir durum söz konusu olamaz. Değerli mezunlarımız, sizin yeriniz birinci saftır, çünkü birinci safta seçilmişler bulunur, akademisyen Zulorliç açıklamasında bulundu.

Neslin öğrencileri olan Ensar Plojoviç ve Necla Zukorliç Sarayevo’da Reisululema Huseyn Kavazoviç’ten takdirlerini teslim alacaklardır. Dereceye giren diğer öğrenciler de takdirlerini Müftü dr. Mevlud Dudiç’ten teslim aldılar. Öğrenim sırasında hafızlığı tamamlayan kız öğrenciler de ödülendirildi.

Kalabalığa Meşihatın başkanı Müftü Mevlud Dudiç da seslendi.

Bu, bölgemizde en güzel ve en güzel ahlaka sahip öğrencileri yetiştiren bir okuldur. Eylülde Medrese’nin tekraar başlamasının 30. yıldönümüydü. Biri bize bu Medrese’den kimlerin çıkacağını söyleseydi, ona inanamazdık. Yüzlerce ilahiyatçı, dokuz bilim doktoru ve üç Milletvekili bu okulda mezun oldular. Bu yıl da çeşitli imtihanlarla doluydu. Dört yıl süren öğrenimden sonra mezunlarımızı burada tanıtmaktan büyük sevinç hissediyoruz. Bizim müslümanlarımıza burada açıkça teşekkür etmek istiyorum çünkü çeşitli mezhepçi derneklerin ve siyasetçilerin İslami Cemiyete saldırı yaptığı bir yılda tek bir gecede yeni Medrese binasını inşaatı için 640 bin yuro toplamayı başardılar. O düşmanlar zekatın kurumsallığını azaltmaya çalışıyorlardı, fakat zekatın artmasına neden oldular. İslamiyetin ve özgürlüğün bayrağını terfi etmeye devam edeceğiz.

Müftü Dudiç, Meşihatın ilk toplantısında Medrese Mezunlarının Derneğinin kurulmasını önereceğini de söyledi.

Törenin sonunda, dini-eğitim hizmetinin yoneticisi dr. Reşad Ployoviç duayı okudu.

Kalabalığa Medresenin korosu ve edebi çalışmaları olan öğrenciler de tanıtıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Sandžak PRESS pratite putem Facebook | Twitter | Android| iPhone

Stavovi iznešeni u ovom tekstu su autorovi i moguće je da isti ne predstavljaju stavove naše redakcije.
Komentari su vlastita mišljenja autora i redakcija zadržava pravo brisanja vulgarnih i uvredljivih komentara.

OSTAVITI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Ova web stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.