Sarajevo bolje od Novog Pazara

0
19

BiH, Novi Pazar – Turnir “Igraj fudbal, živi život” je zvanično otvoren. Svečanoj ceremoniji otvaranja prisustovali su, osim takmičara, predstavnici pokrovitelja turnira na Bjelašnici.

Prisutnim takmičarima, gledaocima, sponzorima i medijima obratili su se federalni ministar kulture i sporta Salmir Kaplan, general NATO-a Garry Hoffman i član Udruženja “Profesional” Dejan Radović.

“Ovakvo druženje treba biti podsticaj mlađim generacijama da izgrade čvrste odnose u regiji i da pošalju jasnu poruku. NATO nije samo vojna organizacija i naš je cilj pomaganje projekata poput ovog. Zaista je lijepo vidjeti danas svu djecu iz regije na Bjelašnici.”, kazao je Garry Hoffman.

“Zahvalio bih se svim sponzorima i pokroviteljima ovog turnira. Ono što ja mogu obećati jeste pomoć prilikom organizacije ovog, ali i sličnih projekata u skladu sa kapacitetima federalnog ministarstva za kulturu i sport. Djeca su naša budućnost i moramo više ulagati u njihov napredak”, kazao je Salmir Kaplan.

“Mnogo hvala svim sponzorima i osobama koje su pomogle prilikom realiziacije ovog turnira. Također, moram se zahvaliti i ekipama koje su se odazvale na naš poziv. Prije rata sam često dolazio na Bjelašnicu i posmatrao utakmice, baš na ovom terenu, velikih klubova bivše Jugoslavije. Ekipa Crvene zvezde je dosegla vrh Europe nakon priprema na Bjelašnici i Igmanu. Drago mi je vidjeti podmladak najboljih ekipa u regiji i iskreno se nadam da će ovi momci predstavljati buduće zvijezde regionalnog fudbala”, kazao je Dejan Radović.

Pored svečanog otvaranja turnira, odigrano je i prvo kolo grupne faze turnira “Igraj fudbal, živi život”. U grupi “A” GNK Dinamo Zagreb i FK Sarajevo ostvarili su uvjerljive pobjede i u narednim utakmicama mogu osigurati učešće u polufinalu, koje se igra u nedjelju.

Prvi susret u grupi “A” donio je okršaj između FK Olimpic i GNK Dinamo Zagreb. Kadeti premijerligaša sa Otoke, osim nekoliko poluprilika, nisu uspjeli ozbiljno zaprijetiti golu Dinama. Zagrepčani su dominirali tokom cijelog susreta i zaluženo su pobijedili. Prvi pogodak na utakmici postigao je Halilović iz slobodnog udarca. Najbolji pojedinac susreta, kapiten ekipe Dinama, je postigao dva pogotka i u nastavku susreta riješio pitanje pobjednika.

Identičnim rezultatom kadeti FK Sarajevo su savladali vršnjake iz Novog Pazara. Prvih 40 minuta susreta nije bilo velikih prilika. Trener Teskeredžić je u drugom poluvremenu uveo Burovića, Zulčića i Radovca, koji su svojim golovima opravdali ulazak u igru. Vrijedno je spomenuti i dobar nastup Farisa Handžića, koji je upisao dvije asistencije.

Grupa “B” je donijela dvije zanimljive utakmice. U prvom susretu FK Budućnost iz Podgorice je savladao kadete Olimpije iz Ljubljane. Jedini pogodak je postigao Đuranović efektnim lob udarcem u 11. minuti utakmice. Igrači Olimpije su imali veliku priliku u posljednjim minutama utakmice kada su pogodili okvir gola.

Drugi susret ove grupe odigrali su kadeti FK Crvena zvezda i FK Željezničar. U neizvjesnoj utakmici slavili su omladinci Zvezde rezultatom 2:1. Željezničar je postigao prvi pogodak preko Hasovića u 33. minuti. Pogodak desetke sa Grbavice, sa dvadeset metara u desni gornji ugao gola, je najljepši potez prvog kola. U nastavku su, fizički spremniji Beograđani, slomili otpor Željezničara i uspjeli okrenuti rezultat.