Historijski uspjeh Alžira – Plasman među 16 najboljih ekipa svijeta

14
12

140626163.3_mn

Svijet – Posljednjim utakmicama u grupi H večeras je okončano takmičenje po grupama na Svjetskom prvenstvu u Brazilu. Belgija, koja je ranije osigurala osminu finala SP-a, je u Sao Paulu savladala Južnu Koreju 1:0, dok je Alžir, kojeg s klupe predvodi bh. stručnjak Vahid Halilhodžić, remizirao u Curitibi sa Rusijom 1:1 i tako se plasirao među 16 najboljih ekipa svijeta.

Rusi su u ovom meču trebali isključivo pobjedu za plasman u osminu finala, a do prednosti 1:0 su stigli već u 6. minuti utakmice kada je sjajno glavom pogodio Kokorin, na asistenciju Kombarova.

Nakon toga Rusi su zaigrali nešto defanzivnije, ali su uprkos tome kontrolisali meč. Napadi Alžira u prvom poluvremenu bili su jalovi i ne previše opasni po gol Akinfejeva. Slimani je, doduše, zaprijetio Rusima dva puta nakon prekida, ali bez rezultata. Imali su i Rusi priliku za povećanje vodstva u samom finišu prvog dijela, ali se na odmor ipak otišlo uz prednost Rusije 1:0.

U nastavku su Alžirci krenuli po izjednačenje koje ih je vodilo u osminu finala. Obje ekipe su imale nekoliko prilika za postizanje gola u prvih deset minuta nastavka, ali bez rezultata. A, onda je Slimani nakon centaršuta Brahimija pogodio za poravnanje rezultata u 60. minuti.

Poslije tog gola Rusi, koje s klupe predvodi čuveni Fabio Capello, su sve karte bacili u napad, dok su se Alžirci orijentisali na odbranu i svoju priliku tražili iz kontranapada. Na kraju, Alžirci su uspjeli sačuvati 1:1 i tako ostvariti veliki rezultat i plasirati se u osminu finala Svjetskog prvenstva.