EURO: Pobjede BiH i Hrvatske protiv Velsa i Bugarske

12
36

BiH, HR – Bosna i Hercegovina pobijedila je Vels sa 2:0 u Zenici, dok je Hrvatska slavila protiv Bugarske sa 3:0.

Reprezentacija Bosne i Hercegovine pobijedila je tim Velsa sa 2:0 u Zenici, dok je Hrvatska slavila protiv Bugarske sa 3:0 na praznom Maksimiru.

U okviru kvalifikacija za nogometni EURO 2016, BiH je protiv Velsa u Zenici povela u 70. minuti, prvim golom Milana Đurića za reprezentaciju. Na Đurićevu asistenciju Vedad Ibišević je u 89. minuti povećao vodstvo na 2:0.

Hrvatska je već u prvim minutama preuzela vodstvo protiv Bugarske na meču koji se igrao na Maksimiru pred praznim tribinama zbog kazne koju joj je izrekla Evropska nogometna federacija.

Prvi go je dao Ivan Perišić na početku susreta, dok je u 42. minuti Ivan Rakitić zabio za 2:0. Nikolić Kalinić u 82. minuti postigao je treći go.

Za obje reprezentacije ovo su bile bitne utakmice u kvalifikacijama.

Hrvatska, koja je već ranije osigurala baraž, u posljednjoj utakmici kvalifikacija gostuje na Malti, gdje će pobjedom pokušati doći do drugog mjesta i direktnog plasmana na Euro.

Ovom pobjedom bh. nogometaši preuzeli su treću poziciju u B-grupi i došli u priliku da se za tri dana u Nikoziji bore za nastup u baražu protiv selekcije Kipra, koja je u Jerusalemu savladala Izrael sa 2:1.

U trećem susretu B-grupe Belgija je osigurala nastup na Euru pobjedom u gostima nad Andorom sa 4:1.

Kvalifilkacije se zaršavaju u utorak, 13. oktobra, a u posljednjem kolu uz susret Kipar – BiH, još se sastaju  Belgija – Izrael i Vels – Andora.

Navijači u Zenici Foto: Emir Delić

U ostalim susretima u grupi H u kojoj igra Hrvatska, Italijani su gostujućom pobjedom protiv Azerbajdžana sa 3:1 osigurali plasman na Evropsko prvenstvo 2016.

Bio je to prvi poraz Azerbajdžana u kvalifikacijama nakon što ga je preuzeo hrvatski trener Robert Prosinečki.

Vodeća Italija ima 21 bod, slijedi Norveška sa 19, dok Hrvatska ima 17 bodova.

Hrvatska za tri dana gostuje kod Malte i treba joj pobjeda, ali i povoljan rezultat iz Rima gdje Italija u posljednjem kolu dočekuje Norvešku.

Ako u tom dvoboju Italija osvoji barem bod, Hrvatska će preskočiti drugoplasiranu Norvešku, te će izravno na EP. U najgorem slučaju Čačićev tim čekaju dodatne kvalifikacije, pišu agencije.

Rezultati i tabela kvalifikacijskih utakmica EUR-a:

Grupa A:

Island – Latvija  2-2 (Sigthorsson 5, Sigurdsson 27/ Cauna 49, Šabala 68)

Kazahstan – Holandija  1-2 (Kuat 90+6/ Wijnaldum 33, Sneijder 50)

Češka-Turska  0-2 (Selcuk Inan 62pen, Calhanoglu 82)

Grupa B:

Izrael – Kipar 1-2 (Bitton 76/Dossa Junior 58, Demetriou 83)

Andora – Belgija 1-4 (Lima 52pen/Nainggolan 19, de Bruyne 42, Hazard 56pen, Depoitre 64)

BiH – Wales 2-0 (Đurić 71, Ibišević 90)

1. Belgija   9  6 2 1  21:4  20

2. Wales  9  5 3 1   9:4  18

3. BiH   9  4 2 3  14:10 14

4. Izrael  9  4 1 4  15:11 13

5. Cipar   9  4 0 5  14:14 12

6. Andora 9  0 0 9   4:34  0