BiH uništila Grke na Bilinom Polju, Zmajevi su spremni za Brazil

10
52
BIH – U možda i najboljoj utakmici od kada postoji reprezentacija Bosne i Hercegovina Zmajevi su savladali Grčku rezultatom 3:1 na Bilinom Polju i ostvarili veliku pobjedu kojom su širom otvorili vrata Svjetskog prvenstva u Brazilu naredne godine.
Strijelci za Bosnu i Hercegovinu su bili Edin Džeko u 29. i 53. minuti i Vedad Ibišević u 44. minuti, dok je za Grke pogodio Gekas u posljednjim trenucima utakmice.
Suparnici su počeli oprezno. Postavili su se očekivano defanzivno. Naši su krenuli ofanzivno tako da je Vranješ već u 5. minuti imao odličnu priliku nakon kornera. Šutirao je glavom, ali je Karnezis odbranio. Izabranici Safeta Sušića su dominirali, ali do 25. minute nisu ozbiljnije zaprijetili gostima. Tada je Džeko pokušao glavom, ali je bio neprecizan.

Džeko i Ibišević poentirali

Sljedeći napad jeste. Igrala se 29. minuta kada je Misimović ubacio fantastičnu oštru loptu u šesnaesterac. Džeko je ondje bio najprisebniji i između tri grčka igrača loptu je glavom skrenuo u mrežu za 1:0.
Samo šest minuta kasnije, nakon što je Tzavellas oborio Mujdžu, u kaznenom prostoru dosuđen je jedanaesterac. Misimović je šutirao, ali je čuvar mreže gostiju odbranio. Na odbijenu loptu natrčao je Ibišević koji je, uz dosta sreće, povećao na 2:0. To je izazvalo veliko oduševljenje na tibinama Bilinog polja.
Holebas je u 39. minuti dobro šutirao, ali je bio neprecizan.Do kraja prvog poluvremena rezultat se nije mijenjao.
Sušićeve trupe bile su na najvećem mogućem nivou. Prvih 45 minuta kao u najljepšem snu. Zmajevi su prizemljili igru, nametnuli kombinatoriku i posjedom lopte širili suparničke linije.

Tandem iz Wolfsburga podsjetio na najljepše dane

Bh. reprezentativci su nastavili i u drugom dijelu igrati odlično. To je konkretizirano u 54. minuti. Ponovo je u fokusu bio nekadašnji tandem iz Wolfsburga. Misimović je centrirao, a Džeko pogađa glavom za 3:0.
Svojim potezima podsjetili su na najljepše dane kada su sa “Vukovima” dotakli vrh u Bundesligi. Nakon toga se najčešće igralo između dva šesnaesterca.
Do kraja su naši dominirali taktičko-tehnički. Grci su teško pronalazili način da ugroze Begovića. U 88. minuti Stevanović nije iskoristio dobru priliku. Ipak, u sudijskoj nadoknadi Gekas je smanjio rezultat na 3:1.
Zmajevi su upisali četvrtu kvalifikacionu pobjedu i imaju 13 bodova. Izabranici Safeta Sušića sada su usamljeni na vrhu u grupi G.